Dy Dhpirta te Ndar

Mes reve te qiellit blu
mundohem te gjej pakez shprese,
te ndiej qe je ketu
dhe te fal momentin qe nuk vdes.

Nje deshire qe zemra ndjeu
pa fjale mbeta une,
kur te tha te dua s'te genjeu
se vertete te dua shume.

Mendo sa nete pa gjume kam kaluar
e sa endrra thura per ty,
kurre per asgje ne bote sjam penduar
qe shpirtin tim ta fala ty.

Se ajo qe lind mes zemrash
eshte me e madhe se vete bota
eshte nje histori ndjenjash
qe s'genjehet me fjale te kota.

Tani qe dy shpirtra na jane ndare
te lenduar jemi ne
shume dhimbje kemi marre
e s'jemi me si dje.

Tashme gjithcka ka ndryshuar
edhe pse ende se pranoj,
jemi te dashuruar
por koha cdo gje ndryshoi.

Sot me tjetren te pash
e bota ne kembe me ra,
sdi as vete se si rash
e zemra shume u vra.

Ti asaj i buzeqeshje me gezim
e syte e mi vec lotonin,
shpirtit i fale vec trishtim
duart e mia te preknin kerkonin.

Se isha une ajo qe ti shume e doje
fjalet qe mi thoje mua asaj ia thua
isha une ajo qe ti se tradhetoje
tani eshte ajo qe i thua:-TE DUA