Ne hapat e Jetes

Sa boshe mė duken fjalėt kujtimet enden me stuhi,
mes tė vdekurve humbėn tė gjallėt lotėt e ėndrrat struken tek ti.

Nė hapat e jetės lodhur kėrkoj zvarritem pėrlotur e vrarė,
fjala jote nga gjumi mė zgjoi unė kam vdekur,por jam e gjallė.

O ti zot i plotėfuqishėm shiko mė more ėngjėllin tim,
mos mė thuaj:-jeto! se pa tė ndihem jetime.

Eci furishėm me zemėr tė copėtuar se jeta mė mori atė,
thesarin mė tė cmuar njėriun e dashuruar.

Sot edhe pse shumė vite kanė kaluar unė ende se harroj,
ėshtė ėngjėlli im i dėrguar ndaj unė sot jetoj.

4-vite shpejt kaluan dhe koha ndryshoi ngadalė,
por sytė momentin e fundit se harruan
ėshtė vdekja ajo qė po mė tret pa fjalė

Heshtja kaploi shpirtin tim atė ditė kur ti vdiqe,
nė mėndje mė mbeti ai kujtim edhe pse tė tjerėt thone:-hiqe!

Nė duart e mia ti dhe jetė ndaj si mė thonė ta harroj?!
kur cdo gjė ishte e vėrtetė zemra gati sa smė pushoi.

Fjalėt e fundit mė kujtohen enden e struken nė harresė,
gjithė tė mirat harrohen ėshtė amaneti qė nuk vdes.

"Fėmijės sė parė vėri emrin e dashurisė sė vrare"
ate fėmijė qė e kishe ėndėrruar,
janė lotėt qė po mė vrasin,dicka lėnė pėr tė treguar.


Pse o jetė e more me vete o botė ja mbylle jetėn tė ri,
pse nė varr ende 18 vjec e trete pse fatin e keq ia fale atij.

Lehtas bien lotėt e hidhėrimit ata lotė qė nė shpirt therrin,
humben fjalėt e trishtimit hijet pėrkujtojnė tė ndjerin.

Cdo natė flas me ty edhe pse fytyrėn sta shoh
jam unė jemi tė dy, ėshtė imazhi qė mes hijesh e njoh.

Nė hapat e jetės sė gjatė unė eci e vetme e pėrlotur
zoti nuk priti edhe pak por tė mori tė pambrojtur.

Ishe ende 18 vjec kishe shumė ėndrra pėr jetėn,
sot jetojnė mė shumė pleq kurrė se more vesh tė vėrtetėn.

Atė tė vėrtetė qė tė largoi ato fjalė ende i kujtojė,
-"tė lutem fėmijės sė parė
vėri emrin e dashurisė sė vrarė